• Prijímacie pohovory

• Základná umelecká škola Sečovce, Dargovských hrdinov 26, 078 01 Sečovce

Riaditeľka Základnej umeleckej školy, Dargovských hrdinov č. 26 v Sečovciach v súlade s § 5 ods. 2 a 3 vyhlášky č. 324/2008 Z.z. o základnej umeleckej škole v znení vyhlášky č. 45/2011 Z.z.

vyhlasuje prijímacie skúšky

do hudobného, výtvarného, tanečného a literárno – dramatického  odboru základnej umeleckej školy na školský rok 2022/2023.

Miesto: budova ZUŠ, Dargovských hrdinov 26, Sečovce

Prihláška:

Prihláška na štúdium sa podáva elektronicky na webovej stránke školy, alebo osobne  na tlačive schválenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v budove školy.

ZUŠ v Sečovciach poskytuje základné umelecké vzdelanie, pripravuje na štúdium odborov vzdelávania umeleckého zamerania v stredných školách a v konzervatóriách, pripravuje aj na štúdium na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním.

Podmienky prijatia:

Do prípravného štúdia prijíma riaditeľka školy žiakov na základe posúdenia predpokladov na štúdium vo zvolenom umeleckom odbore.

Do základného štúdia a štúdia pre dospelých prijíma riaditeľka školy žiakov na základe výsledkov talentovej skúšky, pričom môže prijať aj nadaných žiakov, ktorí nedosiahli alebo prekročili vek odporúčaný v učebnom pláne umeleckého odboru alebo študijného zamerania.

Na posúdenie študijných predpokladov uchádzača o prijatie na štúdium pre každý umelecký odbor a študijné zameranie zriaďuje riaditeľka školy trojčlennú prijímaciu komisiu.

Štúdium je rozdelené:

• prípravné štúdium – jednoročné (pre žiakov 1. ročníka základnej školy)
                  • prípravné štúdium – dvojročné (pre deti materských škôl od 5 rokov)
                  • základné štúdium na I. stupni trvá 8 rokov a delí sa na primárny stupeň (4 roky) a nižší sekundárny stupeň (4 roky)
                  • základné štúdium na II. stupni trvá 4 roky

Prijímacie pohovory sa konajú v hudobnom, výtvarnom, tanečnom  a literárno – dramatickom odbore do:

prípravného štúdia

základného štúdia

štúdia pre dospelých

V hudobnom odbore sa môžu uchádzači prihlásiť na štúdium týchto hlavných predmetov v hre na hudobnom nástroji:

• Hra na klavíri
                    • Hra na keyboarde
                    • Hra na akordeóne
                    • Hra na organe
                    • Hra na sláčikových nástrojoch - husliach, violončele, kontrabase
                    • Hra na gitare, elektrickej gitare, basovej elektrickej gitare
                    • Hra na cimbale
                    • Hra na dychových nástrojoch - zobcovej flaute – sopránovej, altovej, tenorovej , basovej, priečnej flaute, klarinete, trúbke, saxofóne
                    • Hra na bicích nástrojoch
                    • Spev, zborový spev

Na prijímacích skúškach zisťujeme u detí tieto schopnosti:

Hudobný odbor:

• hudobný sluch (zaspievať zahraný tón alebo skupinu tónov)
          • rytmické cítenie (tlieskaním či ťukaním opakovať krátky rytmický úsek)
          • spev ľudovej alebo detskej piesne
          • pri skúške tiež zisťujeme fyzické predpoklady ku hre na určitý hudobný nástroj

Výtvarný odbor:

• schopnosť priestorového, farebného a tvarového vnímania
          • stupeň vyjadrovacích schopností výtvarným prejavom podľa skutočnosti a podľa predstavy

Tanečný odbor:

• hudobné a pohybové schopnosti( spev ľudovej alebo umelej piesne, tanec na reprodukovanú hudbu)
          • telesná spôsobilosť
          • rytmické cítenie(zopakovanie vytlieskaného rytmu)

Literárno –dramatický odbor:

• hudobné a pohybové dispozície( spev ľudovej alebo umelej piesne)
          • telesná spôsobilosť
          • slovný prejav (dramatický) – recitácia krátkej básne

V Sečovciach, dňa 20. mája 2022                                       riaditeľka ZUŠ

Mgr. Mária Hvozdíková, Dis. art.